Beyin Yakan 10 Film


Hayat çok sıradan, işe git eve gel, iyice kafam düzleşti mi diyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Tabi ki siz bu filmlerin bir çoğunu izlemişsinizdir. Ama tekrar bir listelemekte fayda var. İyice beyniniz yansın diye sıfır spoiler şeklinde listeliyorum.

Not: Bu bir liste sitesi değildir. Ama film listelerini hepimiz severiz, ezpz.

1.Donnie Darko (2001)
Herkes Jake Gyllenhaal’ın başrolde olduğunu ve insan boyutunda çirkin bir tavşanın onu takip ettiğini biliyor sanırım artık. Ayrıca paralel evrenlerden bahsedilen çok şahane bir filmdir. Diyaloglar muazzam. Ben bu filmi izledim ama anlamıyorum diyenler, yorum bıraksın üzerinde konuşalım <3

Bir de aslında soundtrack olarak yönetmenin U2’dan bir şarkı istemesine karşın telif hakları yüzünden bu mükemmel şarkı kullanılmış. Telif hakları yüzünden birsürü sorunla daha karşılaşmıştır ama bu başka bir yazının konusu olur.

2. Memento (2000)Beni tanıyan bilir bu filmi de yöneten Christopher Nolan’ın pis bir hayranıyım. Bu filmini ilk çıktığı zaman izlemiştim. İzlemez olaydım, akabinde izlediğim benzer filmlerde olayı hemen çözüyorum beynimi geliştirdi lanet olasıca film.

Karısını kaybeden ve kısa süreli hafıza problemi yaşayan bir adamın hikayesini konu alır, filmi izlerken detaylara dikkat etmeniz gerekir, zira film tersten işlenmektedir. Hafızanıza kuvvet!

3. Oldboy (2003)Galiba önce 5 kere filan izlediklerimi yazıyorum. Kore filmlerini Türkiye’de “k-pop ve kore dizileri” meşhur olmadan önce izliyorduk. Öyle bir şeyden bahsetmiyorum. Açıkçası inanılmaz rahatsız edici bir yanı var ve bu yanı filmi sevmenizi sağlıyor. Konusu intikam fazla bir söze gerek yok izlememeniz büyük eksiklik olur.

4. K-Pax (2001)

Başrolde Kevin Spacey oynuyor, ef sa ne!
Akıl hastanesine getirilen bir adamın başka bir gezegenden geldiğine, ve adının Prot olduğuna dair iddialarını ve bu iddiaların doğruluğunu araştıran bir doktorun arasında geçen diyalogları izlerken bir yandan da Prot’un, tüm hastaneye kendisinin uzaylı olduğunu çok sağlam kanıtlarla inandırmasını izliyoruz.
Filmin sonunda sizin fikriniz ne olacak? İzledikten sonra mutlaka yorum bırakın.

5. Predestination (2014)
Hep 15 yıllık filmlerden bahsedecek değilim tabi ki. Predestination aslında çok bilinen bir paradoksun film versiyonu. Tabi bir kaç aksiyon eklenmiş ama orası çok önemli değil. Zamanda yolculuk, zamanın tekrar etmesi (timeloop) alanlarına değinen kafa karıştıran bir film. Zaten biraz beyin yakmadan olmaz. Ben çok keyif alarak 3 kez izledim.

6. Mr. Nobody (2009)Kimsenin tek seferde bitiremediği şahane film Mr. Nobody. Hikayenin biraz dağınık anlatıldığı, en sevdiğimiz fizik konularını zaman, mekan, alternatif evrenler konularını işleyen bir film. Başroldeki Nemo’nun yaptığı seçimlerin hayatını nasıl etkilediğiniz izliyoruz. Ayrıca kendisini ara ara 2092 yılında120 yaşlarında son ölümlü olarak uyandığı bir hastanede görüyoruz.

7. Dünyalı (2007)Bu film gerçekten çok ilginç, aslında listede bu mantıkta filmler de var. Konusu şu bir adam kendisinin 14bin yıldır yaşadığını ver ölümsüz olduğunu iddia ediyor. İşin ilginç kısmı bu değil. İddiasını kanıtlamak istediği kişiler sadece bir evde bir odada toplanmış bir kaç akademisyen. Çok düşük bir bütçeyle çok güzel bir bilim kurgu fantastik film yapılabilmiş, seversiniz kesin.

8. Gattaca (1997)Gelecekte genetik mükemmeliyetini önemseyen farklı bir çeşit ırkçılığın yarattığı baskıları işleyen filmde başrolümüz uzaya gitmeye takıntılıdır fakat genetiği dandik olduğu için bir şeyler yapmak zorundadır. Bende biraz Cesur Yeni Dünya hissi yarattı ki kitabı çok severim. Filmin izlediğinizde konusu ve oyunculuklarıyla birlikte, mekan ve tasarımlara da hayran kalacaksınız. Bir kere izleyen bi daha izliyor.

9.Noviembre (2003)Belgesel tadında çekilen bir film ki bunu söyleyince sanki sıkıcıymış gibi düşünebilirsiniz, kesinlikle değil. Gösteri dünyasındaki gençlerin kendi hayatlarını istedikleri gibi yaşayıp, yaşlılıklarında yapılan röportajlarla birlikte hayatlarını değerlendiriyorsunuz. Çok karışık anlattım ama mutlaka izlenmesi gerekenlerde yer alıyor. Ne güzel filmdi ya, bunun üzerinde kritik yapmamız şart şekerim.

10. Interstellar (2014)
Ve son olarak en sevdiğim, biricik aşkım, kedi canını yediğim, Yıldızlararası <3

Bu film hakkında nasıl yorum yapabilirim ki. Şöyle diyelim “mükemmel”. Bir çok Türk klavye fizikçisinin eleştirdiği bu bilimKURGU filmini hem bilimsel hem kurgusal açıdan çok beğendim, sahneler harikaydı, zaten uzay ayrı bir güzellik. Filmde fizikçi Kip Thorn ile çalışılmış. Hatta adam Interstellar Fiziği(Bilimi) diye kitap yazmış. Bilimsel açıdan cuk doğrudur demiyorum ki öyle olsa haydi gidelim hep birlikte karadeliğe ancak bir sinema filmi olarak beni fazlasıyla etkiledi. Matthew Mcconaughey de iyiydi ayrıca.

Ayrıca etkiye fazlasıyla katkısı olan Hans Zimmer’in şakıttığı soundtrackleri dinlemelisiniz, bir tane aşağıya bırakırım sizin için.

Ben böyle kendimce sevdiğim mindfuck filmlerimden 10 tanesini yazdım, aslında elimde 50lik bir liste var ama hem bana yazması hem size okuması çok uzun olacağı için detaylı bir şekilde paylaşamıyorum. Belki sonra. İyi seyirler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir